Czas trwania kursu:

42 godziny (godziny zegarowe)

Opis szkolenia

Enterprise Java Beans są najbardziej zaawansowanym technicznie elementem platformy Java EE. EJB są zarządzalnymi komponentami serwerowymi, które ułatwiają tworzenie aplikacji działających w środowisku rozproszonym, łączącymi się z różnego rodzaju klientami, takimi jak aplikacja desktopowa (klient GUI), aplikacja WWW, aplikacja działająca na telefonie komórkowym czy klient CORBA.
Podstawową zaletą EJB jest to, że pozwalają się one skoncentrować na tym, co nas najbardziej interesuje, czyli na właściwej funkcjonalności, jaka nam jest potrzebna (logice biznesowej) danego komponentu. Wszelkiego rodzaju niskopoziomowe operacje, jak dostęp do konkretnej bazy danych, zdalne wywoływanie metod na innych serwerach, kwestie bezpieczeństwa, obsługa transakcji i wiele innych są automatycznie obsługiwane przez serwer aplikacji. Jest to oczywiście olbrzymia wygoda, gdyż zasadnicza część wielu niewdzięcznych i trudnych zadań jest zaimplementowana za nas.
Najnowsza odsłona tej technologii, wersja 3.0 niesie dość radykalne zmiany w stosunku do wersji poprzednich. EJB 3.0 zachowuje wszelkie zalety, jakie miała technologia Enterprise Java Beans, ale ma jedną dodatkową zaletę: łatwość użycia. Poprzednim wersjom EJB często zarzucano (i często niesłusznie) oprócz dużej złożoności także problemy wydajnościowe związane z obsługą bazy danych. W rezultacie EJB 3.0 oprócz uproszczonej konfiguracji przy pomocy metadanych (ang. annotations) ma także zupełnie nowy mechanizm komunikacji z bazą danych, który pozwala tworzyć wydajniejsze aplikacje, a ponadto jest znacznie elastyczniejszy.
Nieodłącznym elementem aplikacji J2EE jest serwer aplikacji umożliwiający ich uruchamianie. W czasie szkolenie wykorzystujemy bardzo popularny i cechujący się wysoką jakością serwer aplikacji JBoss. Poznamy jego strukturę, sposób konfiguracji, kwestie bezpieczeństwa, dowiemy się jak monitorować jego działanie.

Kurs przeznaczony jest dla:

osób znających język Java, które chcą nauczyć się tworzenia komponentów EJB w wersji 3.0 i aplikacji Java EE.

Wymagania wstępne

Kurs jest przeznaczony dla osób, które nie znają podstawy języka Java (składnia języka, obsługa wyjątków, wejście/wyjście w Javie, podstawowe pakiety SDK: java.util, java.lang, java.io, java.net).

Znają podstawy technologii JNDI, Java Servlets (serwlety) oraz Java Server Pages (JSP).

Program kursu:

a) Platforma Java EE
  • technologie składające się na J2EE
  • rola EJB w ramach J2EE. Tworzenie systemów rozproszonych
  • historia, wersje specyfikacji EJB - od 1.0 do 3.0
b) Podstawowe informacje o EJB
  • co to są komponenty EJB
  • kiedy stosować i kiedy nie stosować EJB
c) Logika działania EJB
  • EJB jako warstwa pośrednia (middleware)
  • z czego się składa komponent EJB
  • rodzaje komponentów EJB