Czas trwania kursu:

49 godzin (godziny zegarowe)

Opis szkolenia

Jednym z najważniejszych zastosowań języka Java jest tworzenie różnego rodzaju aplikacji rozproszonych, w szczególności aplikacji WWW.
Zakres szkolenia pozwala poznać kluczowe technologie i taki sposób wspólnego ich wykorzystania, aby tworzenie aplikacji WWW było szybkie i możliwie najprostsze, a same aplikacje łatwe w utrzymaniu i dalszej rozbudowie.
Tworzenie aplikacji WWW "od zera", przy wykorzystaniu podstawowych technologii takich jak Java Servlets i Java Sever Pages jest uciążliwe przy większych projektach. W trakcie szkolenia poznamy Java Server Faces. Jest to standardowa technologia komponentowa, upraszczającą rozwijanie złożonych aplikacji WWW.
Oprócz zapoznania się z podstawami tworzenia aplikacji webowych (serwlety, JSP) zobaczymy jak używać komponentów JSF by łatwo i szybko budować dobrze działające i wyglądające strony WWW.
Poznamy także użyteczne biblioteki komponetów, które upraszczają wiele typowych zadań. Zobaczymy jak przy pomocy technologii AJAX (Asynchronous JavaScript and XML) i odpowiednich komponentów JSF można tworzyć wygodny dla użytkownika interfejs aplikacji.
Praktycznie każda aplikacja musi współpracować z bazą danych, w czasie szkolenia poznamy sposoby na efektywne powiązanie aplikacji WWW z bazą danych. Oprócz najprostszej metody, wykorzystującej bezpośrednio JDBC poznamy podstawy Hibernate, który pełni rolę mostu relacyjno-obiektowego, upraszczającego pracę z bazą danych. W czasie szkolenia będzie kładziony nacisk na prawidłowe wykorzystanie poznawanych technologii, najlepsze praktyki, użyteczne wzorce projektowe.
Szkolenie obejmuje także wprowadzenie do platformy Eclipse, która, wraz z odpowiednimi wtyczkami, będzie używana do tworzenia aplikacji.

Kurs przeznaczony jest dla:

osób które znając podstawy języka Java, chcą nauczyć się tworzenia aplikacji WWW wykorzystując JSF i Hibernate.

Wymagania wstępne

Kurs jest przeznaczony dla osób, które znają postawy języka Java, mają przynajmniej elementarne doświadczenie programistyczne oraz znają podstawy HTML i SQL.

Program kursu:

a) Hibernate - most relacyjno-obiektowy
  • ORM - problemy jakie rozwiązuje i problemy jakie tworzy
  • Świat obiektów kontra świat relacyjnej bazy danych. Obiekty Hibernate (encje), pliki konfiguracyjne, konfiguracja przy pomocy metadanych (ang. annotations)
  • Zarządzanie relacjami w Hibernate, problemy wydajnościowe
  • HQL (Hibernate Query Language) - obiektowy język zapytań
  • Tworzenie efektywnego modelu obiektowego przy pomocy Hibernate: dziedziczenie, polimorfizm, kompozycja
  • Wydajne posługiwanie się transakcjami
b) Podstawowe technologie tworzenia aplikacji WWW
  • wzorzec  Model-Widok-Kontroler (Model-View-Controller)
  • Serwlety (Java Servlets). Poprawne zastosowanie serwletów. Bezpieczeństwo, działanie w środowisku wielowątkowym. Filtry serwletów
  • Java Server Pages. JSP Expression Language. Biblioteki znaczników. Biblioteka JSTL